סוגי מגנזיום - טבלת השוואה

יש למשוך את הטבלה ימינה לצפייה בכול השדות

סוג מגנזיום

מתאים למחסור במגנזיום

מתאים למינון גבוהה

ספיגה

תופעות לוואי

נוסף

מגנזיום ציטראט

לא מומלץ

לא

בינונית ומטה

במינון גבוהה משלשל

חומצת לימון לא טבעית - מסוכר

מגנזיום אוקסיד

לא. מחמיר את המחסור!

לא

ממש גרועה

משלשל, התכווצויות בבטן

משמש כמשלשל / שטיפת מעי

מגנזיום גליצינאט

כן

כן

מעולה!

בחילה - דיי נדיר

 • להיזהר מהסוג ה"מזויף"
 • קיים בשחרור מושהה
  שאינו פוגע בחומציות הקיבה

מגנזיום טאורט

לא, מינון לכמוסה נמוך

לא, כי צריך מלא כמוסות

מעולה!

סחרחורות, מעורר

להיזהר מהסוג ה"מזויף"

מגנזיום קרבונט

לא. מחמיר את המחסור!

לא

ממש גרועה

משלשל, התכווצויות בבטן

מגנזיום סולפאט

לא. מחמיר את המחסור!

לא

ממש גרועה

משלשל, התכווצויות בבטן

מגנזיום תראונט

לא, מינון לכמוסה נמוך (48 מ"ג)

לא, כי צריך מלא כמוסות

טובה מאוד

כאב ראש, הקאה, עיכול

מוגן בפטנט, יקר, נחקר קלינית

Magnesium (mg)

לצפייה בטבלת ההשוואה
כתמונה יש ללחוץ כאן

 

מגנזיום ציטראט, אוקסיד, ו- גליצינאט - הטוב, הרע והמכוער...

הרע

מגנזיום אוקסיד

מגנזיום אוקסיד (Magnesium Oxide) הוא מגנזיום שנקשר בתהליך ייצורו ליונים של חמצן (Oxygen), ומכאן שמו, Magnesium Oxide. הוא מסומן באותיות MgO

ספיגה: מגנזיום אוקסיד בעל הספיגה הנחותה ביותר. לפי מחקרים ספיגתו נעה בין 0% ל- 4%.

תופעות לוואי: כתוצאה מכך שמגנזיום אוקסיד נספג ממש לא טוב, בדומה למגנזיום קרבונט, מגנזיום כלוריד, למגנזיום סולפט, ומגנזיום הידרוקסיד, הוא גורר תופעות לוואי כשהבולטת שבהן היא שלשול והתכווצויות בבטן.

שימושים: אחד השימושים הנפוצים במגנזיום אוקסיד הוא כמשלשל.

אלמנטאלי: השיעור האלמנטאלי של מגנזיום ציטראט הוא כ- 60%!

יתרונות: זול מאוד, אחוז אלמנטאלי גבוהה

חסרונות: לא נספג, ריבוי תופעות לוואי כגון שלשול והתכווצויות בבטן

אזהרה! מגנזיום אוקסיד אינו מתאים להשלמת חסרים במגנזיום, וההיפך מכך: הוא עלול להחמיר את המחסור במגנזיום בשל היותו משלשל! לדברי משרדי בריאות וקופות חולים בארץ ובעולם, אין לקחת מגנזיום אוקסיד להשלמת חסרים במגנזיום!

מגנזיום אוקסיד

מגנזיום ציטראט

מגנזיום ציטראט (Magnesium Citrate) הוא מגנזיום שנקשר בתהליך ייצורו לחומצת לימון (Citric Acid), ומכאן שמו, Magnesium Citrate. בעבר חומצת לימון הייתה מופקת מלימון, אך כיום היא אינה טבעית ומופקת מפרמנטציית סוכר. כלומר: חומצת לימון כלל אינה מכילה לימון!

ספיגה: מגנזיום ציטראט נספג טוב יותר ממגנזיום אוקסיד, אבל ספיגתו עדיין בינונית, והרבה פחות טובה ממגנזיום גליצינאט. לפי מחקרים, ספיגתו עומדת על כ- 10% בלבד. במינונים גבוהים גם מגנזיום ציטראט גורר תופעת לוואי בדומה למגנזיום אוקסיד: שלשול והתכווצויות בבטן. לעומתו, מגנזיום ביסגליצינאט נספג מעולה ואינו גורר לתופעות לוואי אלו.

אלמנטאלי: השיעור האלמנטאלי של מגנזיום ציטראט הוא בדרך כלל 15%.

יתרונות: זול, נספג טוב יותר ממגנזיום אוקסיד, סולפט, קרבטנט, כלוריד וכו'.

חסרונות: ספיגה בינונית מאוד, משלשל (אבל פחות), לא מתאים לשימוש במינון גבוהה, לא עובר את מחסום הדם-מוח, מכיל חומצת לימון שאינה טבעית ומופקת מסוכר.

המכוער

מגנזיום גליצינאט "מזויף"

מגנזיום גליצינאט (Magnesium Glycinate) "מזויף" הוא מגנזיום גליצינאט שבתהליך ייצורו הוסיפו אבקת מגנזיום אוקסיד, כדי ליצור מראית עין. 

Buffered – מזויף: בעוד שאנשים מצפים לרכוש מגנזיום גליצינאט נקודה, הסוג המזויף מעורבב המגנזיום הנחות ביותר שיש: אוקסיד! כך למעשה רק חלק קטן מהמגנזיום האלמנטאלי הוא מגנזיום גליצינאט, ורוב רובו של המגנזיום האלמנטאלי הוא… אוקסיד!

הצרכנים כלל לא מודעים לסוגיה, והדבר אינו מפתיע: לא ניתן כל גילוי נאות לסוגיה. לא על תווית המוצר ולא באתר האינטרנט של המשווק או היצרן. לא בכדי. מי יקנה מגנזיום גליצינאט יקר אם ידע שהוא מקבל חתול בשק? על כן אנו מכנים סוג זה של מגנזיום – "המזויף".

Buffered: מגנזיום גליצינאט מעורבב עם מגנזיום אוקסיד ביחס של כ- 72% מגנזיום אוקסיד ו- 28% מגנזיום גליצינאט. כאמור, המידע הנ"ל מוסתר מהצרכן, שאינו מודע לכך.

השימוש במגנזיום אוקסיד מאפשר ליצרנים שונים ליצור מראית עין כאילו שכמוסה אחת מספקת 168 מ"ג מגנזיום גליצינאט אלמנטאלי, בעוד שלמעשה רק כ- 37 מ"ג הם גליצינאט, והשאר אוקסיד.

ספיגה: הספיגה של מגנזיום גליצינאט מזויף אינה מספקת את הסחורה, וזאת מהסיבה שרובו האלמנטאלי אוקסיד. מה לעשות שהטעיה צרכנית לא עובדת על הגוף שלנו…

אלמנטאלי: השיעור האלמנטאלי של מגנזיום גליצינאט מזויף הוא 20%. הרוב כאמור, אוקסיד.

שורה תחתונה: מגנזיום קומבינה – הטעיה צרכנית.  מראית עין, לא הדבר האמיתי. מגנזיום אוקסיד בתחפושת של גליצינאט.

lazy
הטוב

מגנזיום גליצינאט

מגנזיום גליצינאט נקי Fully Reacted הוא מגנזיום ש- 100% ממנו הוא מגנזיום גליצינאט, ואין בו שום חומר אחר (ובטח שלא הוסיפו לו אבקת מגנזיום אוקסיד). באנגלית: Magnesium Bisglycinate, Fully Reacted

לא מדובר במגנזיום "רגיל" שערבבו עם גליצין, אלא בתהליך בו קושרים מולקולה אחת של מגנזיום עם 2 מולקולות של חומצת האמינו גליצין (Glycine) ומכאן שמו: Magnesium Glycinate. כלומר: זהו מגנזיום שנקשר מולקולרית עם גליצין בתהליך שמחבר את השניים והופך אותם לחומר אחד.

מגנזיום גליצינאט

מגנזיום גליצינאט נקי (שאינו מדולל באוקסיד) הוא סוג המגנזיום המוביל בעולם! הוא נספג מצוין, בעל הפוטנציאל לעבור את מחסום הדם-מוח, ועשוי ברובו משני חומרים איכותיים שנקשרים זה בזה: מגנזיום וחומצת האמינו גליצין. 

סגולות מגנזיום גליצינאט: נספג מעולה, משפיע מהר (תוך שעות). יורש את סגולותיה הרבות של חומצת האמינו גליצין, לרבותהפוטנציאל לעבור את מחסום הדם-מוח, שיפור ביצועי גלוטתיון (האנטי-אוקסידנט החזק בגופינו, לוחם במחלות ומשמש לניקוי גוף), ועוד.

כיוון שמגנזיום גליצינאט בעל הפוטנציאל לעבור את מחסום הדם-מוח, אז הוא בעל היכולת להשפיע לא רק על שרירים תפוסים, אלא גם על קשת רחבה של היבטים לרבות: ניורולוגיה, רוגע, מערכת העצבים, שינה, מיגרנות, ועוד.

ספיגה: ספיגתו של מגנזיום ביסגליצינאט מעולה ועומדת על כ- 50% לפי מחקרים. זאת מהסיבה שהמגנזיום קשור עם חומצת אמינו, נקי ואינו מעורבב עם מגנזיום אוקסיד.

אלמנטאלי: השיעור האלמנטאלי של מגנזיום גליצינאט Fully Reacted נע בין 10% ל- 13%. במידה והשיעור האלמנטאלי הוא 20% הרי שמדובר במגנזיום "מזויף".

חסרונות: יקר ביחס לסוגי המגנזיום הנחותים (אוקסיד, ציטראט, קרבונט, וכו'). לצריכה במינון גבוהה יש לקחת מספר כמוסות.

יתרונות: ניתן לצרוך מגנזיום ביסגליצינאט במינון גבוהה, נדיר שהוא גורר תופעות לוואי – אפילו במינון גבוהה מאוד! נספג מצוין. בעל הפוטנציאל לעבור את מחסום הדם-מוח, מורכב מחומצת האמינו גליצין, בעל קשת רחבה של סגולות.

ניתן ללמדו עוד על מגנזיום לסוגיו בכתבה כאן: איזה מגנזיום הכי טוב ולמה?

סוגי מגנזיום נוספים

מגנזיום טאורט (Magnesium Taurate) מגנזיום טאורט

נקשר בתהליך ייצורו עם חומצת האמינו Taurine ומכאן שמו. הוא נקרא בטעות גם מגנזיום טאורינאט, והבלבול מובן… ככלל תוספי מגנזיום שקשורים עם חומצת אמינו הם הטובים ביותר: הם מספקים את הספיגה הגבוהה ביותר, ובעלי הפוטנציאל לעבור את מחסום הדם-מוח. עם זאת, מגנזיום ידוע בסגולותיו כמרגיע, וחומצת האמינו טאורין דווקא משמשת מרימי משקולות לשיפור ביצועיהם. סוגיה נוספת שמפאיינת מגנזיום טאורט היא מינון אלמנטאלי נמוך מידי. ראינו תוספים עם מינון חסר משמעות של 40 מ"ג ואף 75 מ"ג. מדובר במינונים נמוכים מכדי להשפיע! מינון מינימאלי הוא 90-100 מ"ג, ונהוג לצרוך גם פי 2 ויותר, בהתאם לצורך.

מגנזיום טריאונט (Magnesium L-Threonate) Magnesium-L-Threonate

נקשר בתהליך ייצור עם חומצת האמינו… טריאונט! מדובר במגנזיום שנרשם עליו פטנט, ולכן מייצר אותו רק יצרן אחד ואין תחרות. כתוצאה מכך מחירו יקר פי כמה, ולדעתינו ללא כל הצדקה. המגנזיום קשור לחומצת אמינו, כך שהוא נמצא בשורה אחת עם מגנזיום גליצינאט ומגנזיום טאורט. היצרן מתגאה בכך שהוא עוזר לסוגיות שקשורות בניורולוגיה / קוגניציה. אך לעניות דעתינו, כל מגנזיום שקשור עם חומצת אמינו הוא בעל הפוטנציאל לעבור את מחסום הדם-מוח. מעבר לכך, גם מגנזיום טאירונאט סובל ממינון אלמנטאלי נמוך ולכן מנה אחת שלו היא 3 כמוסות. בנוסף, הוא מיוצר עם מספר רב של רכיבים לא-פעילים שאינם תורמים לבריאותנו דבר, וכנראה ההיפך מכך. כמובן שכול תוסף ניתן לייצר עם חומרים לא-פעילים רבים ולא איכותיים. עם זאת, מעולם לא נתקלנו במגנזיום טריאונט שמיוצר בפרקטיקה איכותית וללא רכיבים לא-פעילים.

מה ההבדל בין מגנזיום גליצינאט לביסגליצינאט?
מגנזיום גליצינאט זה אותו דבר בדיוק כמות מגנזיום ביסגליצינאט. אין ביניהם הבדל. אלו שני שמות שונים לאותו הדבר בדיוק!

Twitter

תוסף מגנזיום - סוגיות מפתח

שחרור מושהה

שחרור מושהה חשוב במיוחד בתוספי מגנזיום. זאת מהסיבה שמגנזיום הוא מינרל בסיסי מאוד. המגנזיום גליצינאט שבשימוש אצלנו הוא ב- pH 9.5. בדרך כלל אנחנו רוצים בסיסיות בגוף, אבל במקום אחד איננו רוצים בסיסיות: בקיבה. הקיבה צריכה להיות חומצית כדי לעכל את המזון לפני שהוא מגיע למעי. 

צריכת מגנזיום "רגיל" פוגעת בחומציות הקיבה ועלולה אף לנטרל אותה כך שמזון יגיע למעי לא מעוכל! המגנזיום של VitaSOl הוא מבין היחידים בעולם בשחרור מושהה. כלומר: המגנזיום מיועד להתפרק רק כאשר הוא יוצא מהקיבה וממשיך את דרכו במערכת העיכול. כך אנו מרוויחים רווח כפול: גם אין פגיעה בחומציות הקיבה, וגם המגנזיום בעל השפעה בסיסית יותר על המעי, מה שמספק לו סגולות רבות שכן בסיסיות היא בהגדרה נוגדת סרטן, נוגדת בקטריות, וכו'.

סוגיה רגישה נוספת היא התנגשויות בין מגנזיום (כמות גם סידן) לבין תוספים ואף תרופות. אמנם תרופות מחוץ לתחום העיסוק באתר זה. ולכן רק נציין בכלליות שמגנזיום עלול לנטרל השפעת תרופות או תוספים אחרים ולכן לפעמים רצוי להפריד ביניהם למשך מספר שעות. שחרור מושהה היא עוד שיכבת הגנה, שייתכן שמאפשרת "להפריד" בין המגנזיום לתוספים האחרים שנצרכו בסמוך.

רכיבים לא פעילים

רכיבים לא-פעילים: רוב תוספי התזונה מיוצרים עם רכיבים לא-פעילים סינטטיים. רובם ככולם לא תורמים לבריאותנו אלא ההיפך מכך. גם הרכיבים "התמימים ביותר" כגון סיליקון דיאוקסיד, שנויים במחלוקת לכול-הפחות, ונגועים בסוגיות רגישות של פגיעה במיקרוביום, בבריאות המוח, ועוד. מעטים מאוד הם תוספי המגנזיום שמיוצרים ללא רכיבים לא-פעילים. אחד מהם הוא תוסף המגנזיום של VitaSOl שמכיל את החומר "הפעיל" בלבד (מגנזיום גליצינאט), הכמוסה וזהו!

המגנזיום הטוב בעולם!

מגנזיום גליצינאט

לסיכום:

מגנזיום גליצינאט שהוא נקי ואינו מדולל (Magnesium Glycinate Fully Reacted, Non-Buffered) הוא המגנזיום הטוב ביותר: הוא קשור לחומצת האמינו גליצין, נספג מעולה (כ- 50%), בעל הפוטנציאל לעבור את מחסום הדם-מוח, אינו משלשל, גורר מינימום תופעות לוואי ומתאים לצריכה במינון נמוך וגבוהה כאחד. עם זאת, חשוב להיזהר ממגנזיום גליצינאט "מזויף" שהוא למעשה הטעיה צרכנית, שרוב רובו הוא מגנזיום אוקסיד! המגנזיום של VitaSOl גם ייחודי בכך שהוא מגיע בשחרור מושהה (למניעת הפגיעה בחומציות הקיבה), ואינו מכיל רכיבים לא-פעילים פרט לכמוסה עצמה.

מגנזיום אוקסיד: זול מאוד, נספג במידה גרועה (0%-4%), כתוצאה מכך הוא משלשל, ואסור לשימוש לצורך השלמת חוסר מגנזיום בגוף.

מגנזיום ציטראט: זול, נספג במידה בינונית מאוד (כ- 10%), משלשל – במיוחד במינון גבוהה, קשור לחומצת לימון שאינה טבעית ועשויה מסוכר או מעמילן תירס, ואינו עובר את מחסום הדם-מוח.

מגנזיום גליצינאט

מגנזיום גליצינאט / ציטראט / אוקסיד
(טבלת השוואה)

 מגנזיום ביסגליצינאטמגנזיום ציטראטמגנזיום אוקסיד
שיעור אלמנטאלי13%15%60%
ספיגה (%)50%10%4%
ספיגה ל- 730 מ"ג (כמוסה)47.4510.9517.52
תופעות לוואימינימוםבינונימשלשל ידוע...

ניתן להניח שהספיגה של מגנזיום טאורט ושל מגנזיום טריאונאט דומה לספיגה של מגנזיום גליצינאט. זאת מהסיבה שסוגי מגנזיום אלו קשורים עם חומצות אמינו, ומכאן הספיגה המצוינת. עם זאת מגנזיום גליצינאט נקי מספק מינון אלמנטאלי גבוהה משמעותית משני סוגים אלו ולכן השפעתו טובה / ניכרת יותר.

לצפייה בטבלת ההשואה כתמונה יש ללחוץ כאן

מגנזיום אוקסיד לעומת ציטראט לעומת ביסגליצינאט

מגנזיום - שאלות ותשובות

לא! מגנזיום אוקסיד אינו מומלץ על ידי משרדי בריאות וקופות חולים בעולם מהסיבה שספיגתו גרועה והוא מחמיר את המחסור במגנזיום!

לא. מגנזיום ציטראט לפעמים עוזר לחוסר מגנזיום וניתן לקחת אותו בלית ברירה. עם זאת, הוא אינו מומלץ כיוון שספיגתו בינונית לכול היותר, ובמינון גבוהה הוא משלשל ובכך מחמיר את המחסור במגנזיום.

כן, מגנזיום גליצינאט מתאים להשלמת חסרים במגנזיום, מהסיבות הבאות:

 1. ספיגתו הגבוהה ביותר מכול סוגי המגנזיום
 2. הוא גורר את הכמות המינימלית ביותר של תופעות לוואי
 3. אינו משלשל כלל
 4. ניתן לקחת אותו במינונים נמוכים עד גבוהים מאוד ללא חשש
 5. המגנזיום של VitaSOl מגיע בשחרור מושהה, כך שהוא אינו פוגע בחומציות הקיבה, וגם אין בו רכיבים לא-פעילים (רכיבים סינטטיים שאינם תורמים לבריאותנו, בלשון המעטה), פרט לכמוסה עצמה.

מגנזיום הוא מינרל שלוקח חלק בפעולותיהן של מאות מערכות בגוף! קרי: מחסור בו יכול לפגוע בתפקודן של אינספור מערכות בגוף.

מגנזיום לוקח חלק משמעותי בספיגה של ויטמין D שגם הוא ידוע בכך שהוא קשור עם אינספור מערכות בגוף. גם ההיפך נכון: ויטמין די לוקח חלק בתהליך ספיגת המגנזיום, כך שהשניים חיוניים זה לזה.

מגנזיום גם לוקח חלק בתהליך ספיגת הסידן, ומנגד: חוסר במגנזיום עלול לגרור ספיגה שלילית של סידן ובשל כך תופעות שקשורות בעצמות או או בהסתיידות (תהליך בו הסידן לא הולך לעצמות אלא לרקמות הרכות ושם גורר נזק)!

סימפטומים אופייניים למחסור במגנזיום:

 1. שרירים שנתפסים בזמן מנוחה (כאשר שרירים נתפסים בזמן פעילות הדבר דווקא מעיד על מחסור באשלגן).
 2. בעיות שינה / הירדמות
 3. בעיות ניורולוגיות, חוסר רוגע. נהוג לשלב מגנזיום עם ויטמין B6 בסוגיות ניורולוגות שונות כגון היפר-אקטיביות
 4. אבדן תיאבון
 5. רעידות
 6. בעיות בלב – אריתמיה / דופק לב לא סדיר / מהיר

מקור: אתר ממשלת אוסטרליה – Health Direct

בעיות שיכולות להיגרם בשל מחסור במגנזיום כוללות:

 1. לחץ דם גבוהה
 2. מחלות לב
 3. אוסטאפורוזיס
 4. מיגרנות וכאבי ראש

מקור: אתר ממשלת אוסטרליה – Health Direct

כן. מגנזיום הוא מינרל בסיס מאוד. מגנזיום גליצינאט נקי הוא ב- pH 9.5, כלומר: בכוחו לפגוע ואף לנטרל את חומציות הקיבה ולהביא לכך שמזון יגיע לא מעוכל מהקיבה למעי!

הפתרון לכך הוא טכנולוגיית שחרור מושהה, שמיועדת להביא לכך שהמגנזיום "ייפתח" רק כשהכמוסה יוצאת מהקיבה למעי. שם הבסיסיות של המגנזיום היא נכס ולא נטל… 

לכן חשוב מאוד לצרוך מגנזיום רק בשחרור מושהה. 

מעבר לכך ששחרור מושהה "שומר על הקיבה חומצית", התהליך ההפוך לא קורה: כלומר: החומציות של הקיבה לא מנטרלת את הבסיסיות של המגנזיום. כך המגנזיום מגיע כשהוא בסיסי למעי, מה שבעל פוטנציאל רב לעזור עם שלל סוגיות! ככלל סביביה בסיסית היא סביבה אנטי-בקטריאלית, אנטי-פיטרייתית, אנטי-סרטנית, וכו'.

לסיכום: מגנזיום בשחרור מושהה מומלץ מהסיבה שהוא לא פוגע בחומציות הטבעית והתקינה של הקיבה; וכן הוא לא מאבד את הבסיסיות שלו בקיבה, ובעל הפוטנציאל להעלות את הבסיסיות במעי ובגוף בכלל.

מגנזיום הוא יסוד כימי שמסומן באותיות Mg, מתכת. כאשר מגנזיום בא במגע עם האוויר, הוא מתלקח בקלות.

עבור הגוף שלנו מגנזיום הוא מינרל. ברור שאיננו צורכים מתכות מתלקחות… כדי לצרוך מגנזיום כתוסף תזונה, בתהליך הייצור קושרים את המולקולות של המגנזיום עם רכיב נוסף, למשל:

Magnesium (Mg)

מגנזיום אוקסיד (MgO) הוא מגנזיום שנקשר עם חמצן (oxygen).

מגנזיום ציטראט הוא מגנזיום שנקשר עם חומצה ציטרית (חומצת לימון), אך כיום משתמשים בחומצת לימון לא טבעית שאין בה לימון ומופקת מסוכר.

מגנזיום גליצינאט הוא מגנזיום שנקשר עם… חומצת האמינו גליצין!

מגנזיום טאוראט הוא מגנזיום שנקשר עם חומצת האמינו טאורין

מגנזיום טריאונט הוא מגנזיום שנקשר עם חומצת האמינון טריאונט

לכול אחד מסוגי המגנזיום מאפייני ספיגה שונים, תועלות והשפעות שונות על הגוף, וגם תופעות לוואי שונות. אך בשורה התחתונה, סוגי המגנזיום שקשורים עם חומצות אמינו (גליצינאט, אטוראט וטריאונט) מציגים את הספיגה הטובה ביותר, הם בעלי הפואנציאל לעבור את מחסום הדם-מוח, הם לא גורמים לתופעות לוואי חמורות, ובאופן כללי, הם הטובים ביותר. 

מגנזיום שקשור לחומצות אמינו מועיל יותר וגם יקר יותר. מגנזיום גליצינאט נחשב לסוג מעולה של מגנזיום ומבין שלושת הסוגים שקשורים לחומצות אמינו, הוא הזול ביותר. לא בגלל שהוא פחות טוב, אלא כיוון שמגנזיום טריאונט למשל, מוגן בפטנט ולכן מחירו בשוק על-פניו מופקע. מבחינתנו, ללא ספק, מגנזיום גליצינאט הוא הסוג המועדף ונציג זאת בהרחבה בהמשך הכתבה.

ככלל, ככול שהספיגה טובה יותר, תופעות הלוואי פחותות. אכן, תופעות הלוואי הנפוצה ביותר של מגנזיום הן שלשול והתכווצויות בבטן, דיי נדירות בסוגי המגנזיום שקשורים עם חומצות אמינו כגון מגנזיום גליצינאט.

מגנזיום אלמנטאלי זה ה"מגנזיום נטו" מתוך סך אבקת המגנזיום. איננו צורכים מגנזיום כמתכת, אלא רק לאחר קשירתו עם רכיבים נוספים כגון גליצין, חומצת לימון, חמצן, וכדומה. מרגע שהמגנזיום נקשר עם רכיב אחר, עולה השאלה כמה מגנזיום נטו יש ברכיב החדש שנוצר? 

ככלל ניתן לומר שמינון של פחות מ- 90-100 מ"ג מגנזיום אלמנטאלי נמוך מידי ואינו יעיל. לפעמים יש לצרוך מינון גבוהה בהרבה שמגיע ל- 300-400 מ"ג ליום ואף יותר. אז איך נגיע למינון המבוקש בדרך הכי טובה?

להלן אחוז המגנזיום האלמנטאלי בסוגים הפופולריים של מגנזיום. כפי שניווכח, סך המגנזיום "נטו" בכול תצורה משתנה:

 • מגנזיום אוקסיד מספק כ- 60% מגנזיום אלמנטאלי! לאין שיעור יותר מכול סוג אחר! לכאורה מדובר במגנזיום הכי טוב, אך הדבר לא יכול להיות רחוק יותר מהמציאות… מחקרים מראים שמגנזיום אוקסיד נספג ממש גרוע (בין 0% ל- 4%) ובהתאם לכך גורם להכי הרבה תופעות לוואי ובעיקרן שלשול והתכווצויות בבטן.
 • מגנזיום ציטראט מספק כ- 15% מגנזיום אלמנטאלי. כלומר: על כלל גרם של מגנזיום ציטראט נקבל כ- 150 מ”ג מגנזיום אלמנטאלי. ספיגתו לא טובה, ובמינון גבוהה הוא גם נוטה לשלשל.
 • מגנזיום גליצינאט נקי מספק בין 10% ל- 13% מגנזיום אלמנטאלי (תלוי בתהליך הייצור הספציפי), כלומר: על כל גרם של מגנזיום גליצינאט נקבל 100 – 130 מ”ג מגנזיום אלמנטאלי. מגנזיום גליצינאט נקי שאינו מדולל באף חומר אחר נקרא Fully Reacted. זהו המגנזיום האיכותי וה"טהור" ביותר.
 • מגנזיום גליצינאט (או טאוראט) שמדולל במגנזיום אוקסיד נקרא Buffered והוא מספק 20% מגנזיום אלמנטאלי. הדילול במגנזיום אוקסיד מייצר מראית עין כאילו שמדובר בהרבה מגנזיום אלמנטאלי, תוך שמסתירים מהצרכן שמדובר ברכיב מדולל שרוב המגנזיום בו אוקסיד! כך צרכנים תמימים משלמים ממיטב כספם במטרה לרכוש את המגנזיום הטוב ביותר ומקבלים חתול בשק! אנו מכנים מגנזיום Buffered "מזויף" פשוט מהסיבה שהוא נמכר באופן של הטעיה, ללא גילוי נאות ומי שרוכש אותו כלל אינו רוצה בו אלא בדבר האמיתי – מגנזיום נקי שאינו מדולל.

לסיכום: מגנזיום אלמנטאלי זה המגנזיום "נטו", ומדובר בפרמטר מאוד חשוב. עם זאת, סוג המגנזיום חשוב לא פחות! חשוב שלא נתבלבל בין סך המגנזיום בכמוסה (נניח 500 מ"ג או 700 מ"ג), לבין סך המגנזיום האלמנטאלי בכמוסה. כמות כן חשוב לרכוש מגנזיום שנספג, כי מה זה משנה כמה מגנזיום יש אם בסופו של דבר הוא לא נספג אלא רק משלשל…

לכמוסה ניתן להכניס מקסימום כ- 700-1,000 מ"ג של אבקת מגנזיום, לפי צפיפות החומר של המגנזיום הספציפי.  כעת נחשב כמה מגנזיום אלמנטאלי מכול סוג ניתן להכניס לכמוסה:

 • לכמוסה ניתן להכניס מקסימום כ- 100 מ"ג של מגנזיום אלמנטאלי מסוג מגנזיום גליצינאט נקי, לפי החישוב 13% מ- 800.
 • לכמוסה ניתן להכניס מקסימום כ- 168 מ"ג כשמדובר במגנזיום גליצינט שמעורבב עם אוקסיד: 20% מ- 840.
 • לכמוסה ניתן להכניס מקסימום כ- 135 מ"ג מגנזיום אלמנטאלי מסוג מגנזיום ציטראט: 15% מ- 900.
 • לכמוסה ניתן להכניס מקסימום כ- 540 מ"ג מגנזיום אלמנטאלי מסוג מגנזיום אוקסיד: 60% מ- 900. אך חשוב לשים לב שהספיגה של מגנזיום מסוג זה היא הנחותה ביותר ובהתאם התועלת נמוכה ותופעות הלוואי רבות.

התייחסנו לנושא קריטי זה בהרחבה כאן בכתבה איזה מגנזיום הכי טוב, ולמה?

מגנזיום גליצינאט כמות גם מגנזיום טאוראט יכולים להיות נקיים (Chelate) או "מלוכלכים", כלומר: מדוללים במגנזיום אוקסיד (Buffered). מגנזיום הם גם יכולים להיות בתצורתם "טהורה" ביותר" Fully Reacted. איך נדע האם המגנזיום הוא נקי או מדולל באוקסיד? לפי אחוז המגנזיום האלמנטאלי.

כאשר המגנזיום האלמנטאלי הוא 20%, הרי שמדובר במגנזיום גליצינאט "מזויף" שמעורבב עם מגנזיום אוקסיד (buffered). במידה והאחוז האלמנטאלי נע בין 8% ל- 13%, אז מדובר במגנזיום נקי (Chelate).

להלן מספר דוגמאות כיצד להבדיל בין מגנזיום נקי למדולל:

 • תוסף מגנזיום בו 840 מ"ג מגנזיום שמספקים 168 מ"ג מגנזיום אלמנטאלי, קרי: 20%, מספק מגנזיום "מזויף" שמדולל באוקסיד.
 • תוסף מגנזיום בו 730 מ"ג מגנזיום שמספקים 95 מ"ג מגנזיום אלמנטאלי, קרי: 13%, מספק מגנזיום נקי (מסוג גליצינאט).
 • תוסף מגנזיום בו 940 מ"ג מגנזיום שמספקים 45 מ"ג מגנזיום אלמנטאלי, קרי: 8%, מספק מגנזיום נקי (מסוג טאוראט). עם זאת מדובר במינון אלמנטאלי נמוך מידי שספק אם יביא לתוצאה המבוקשת, ולכן ככלל איננו ממליצים על מגנזיום טאוראט. פשוט צריך לצרוך יותר מידי כמוסות כדי לקבל אפקט כלשהו…

על תווית המוצר לפרט את סך המגנזיום בכמוסה ואת סך המגנזיום האלמנטאלי. במידה ואלו לא מפורטים כדאי לדלג לתוסף הבא… ברגע שהם מפורטים, נחשב כפי שהצגנו כמה היחס של המגנזיום האלמנטאלי, וכך נדע האם הוא מדולל באוקסיד או נקי.

כיצד ניתן לדעת האם המגנזיום טהור Fully Reacted או לא? אין לנו חוק אצבע. את זה אפשר לברר רק מול היצרן עצמו. ניתן אף לבקש הצהרת יצרן או דוח מעבדה שמציג זאת. 

לסיכום: יצרנים רבים של תוספי תזונה אינם מגלים לצרכן שהמגנזיום "האיכותי" שלהם מדולל באקוסיד. לעתים מדובר בטעות בתום לב ולפעמים בהטעיה של ממש! כך או כך, חישוב קטן חושף את האמת, שבדרך-כלל היא מרה… מבדיקה שלנו, בישראל קיימים כיום 2 תוספי מגנזיום גליצינאט בלבד, שאינם מדוללים באוקסיד. אחד מהם מכיל חומר משמר מזיק – אשלגן סורבט ולכן אנו ממליצים להימנע ממנו. כך שנשארנו רק עם אופציה אחת…

לא, איננו ממליצים על מגנזיום ליפוזומלי ממספר סיבות. הראשונה שבהן היא שרוב התוספים הליפוזומליים בנוזל מכילים אשלגן סורבאט (חומר משמר מזיק), או רכיבים לא-פעילים מזיקים אחרים, בכמות גבוהה!

הסיבה השנייה לכך שאיננו ממליצים על מגנזיום ליפוזומלי היא שלצערינו שבדרך כלל מדובר בבלוף שיווקי ובשיטה להפקיע מחיר, ולא במוצר משופר. תוספי תזונה נבחנים במחקרים, בבדיקות מעבדה, וכו'. לא מוכרים לנו מחקרים רציניים (או אף מחקרים כלל) שמעידים על כך שתוספים ליפוזומליים טובים יותר מתוספים איכותיים מקבילים. 

בארץ ראינו תוסף שמשווק כמגנזיום ליפוזומלי, שמחירו מופקע לדעתינו, וכמות המגנזיום האלמנטאלי בו זניחה וחסרת משמעות. טכנולוגיה ליפוזומלית אינה קסם, וכל שהיא יכולה זה לשפר את הספיגה במידה מה. לא מעבר לכך. כך שגם אם נשפר את הספיגה במידה רבה (מה שכלל לא מובטח), עדיין צריך מינון של לפחות כ- 90 מ"ג כדי להשיג תוצאות. מינון של 40 מ"ג או פחות, נוטה לכיוון של בדיחה עצובה יותר מכול דבר אחר..

ראינו גם תוספים ליפוזומליים שהליפוזומים שלהם שבורים.

בסופו של יום, ראינו תוספים ליפוזומליים שמתהדרים במחקרים שמראים שספיגתם משופרת ביחס לתוספים המקבילים עם הטכנולוגיה הנחותה ביותר! ניקח למשל את הויטמין C של חברת VitaSOl. הוא מגיע בפורמולה מצוינת שכוללת צמחים ייעודיים לשיפור הספיגה, כגון תמצית ג'ינג'ר, אלו-פרוקס (בן משפחה של אלו-ורה), ביופלבנואידים מתפוזים שמכילים הספרידין ועוד. בנוסף, התוסף בשחרור מושהה. אנו בטוחים שאף יצרן ויטמין C ליפוזומלי לא ישווה את ספיגתו לויטמין C של VitaSOl, כיוון שהתוצאה ברורה… 

מנגד, המחקר שהציגו לנו לפיו הויטמין C הליפוזומלי משפר ספיגה, השווה עם תוסף ויטמין C נחות ביותר, שאין בו שום טכנולוגיה או פורמולה מתקדמת לשיפור הספיגה. אז נכון, הליפוזומלי יותר טוב מהויטמין C הגרוע ביותר שקיים. אבל האם הליפוזומלי טוב יותר מויטמין C בפורמולה מתקדמת? אנו בספק. חובת ההוכחה היא על מי שגובה מחיר (ספק מופקע) על התוסף הליפוזומלי שלו.

לא. תוספים רבים של אקוסאפ מכילים רכיב לא-פעיל (חומר משמר) שנקרא אשלגן סורבאט, בעל פוטנציאל משמעותי לפגוע בבריאות. כתבנו על כך בהרחבה כולל לינקים למחקרים ומקורות בנוגע לנזקים שגורר אשלגן סורבאט בכתבה כאן

כמות כן מדובר במגנזיום שמרגע פתיחתו הוא מחזיק 60 יום ואחר-כך אין להשתמש בו. 

מדובר בתוסף יקר מאוד ועל פניו ללא סיבה.

ליפוזומלי אינה מילת קסם, וכלל לא ברור האם הוא טוב יותר במשהו, ביחס למגנזיום גליצינאט רגיל (מהסוג הנקי שאינו מדולל באוקסיד).