איזו פרוביוטיקה יותר טובה

Vivomixx
או
VSL#3

האם Vivomixx ו- VSL3 זה אותו דבר?
אם לא, אז מה ההבדל ואיזו פרוביוטיקה הכי טובה ולמה?

VSL#3 Probiotic

Vivomixx ו- VSL3: שונים או זהים?

בעוד שמדובר במוצרים ממש דומים (ראה טבלת השוואה למטה), שמכילים אותה כמות חיידקים, ואת אותן משפחות של זנים פרוביוטיים, המוצרים אינם זהים.

מהניתוח המקיף שביצענו, המוצר הטוב יותר מבין השניים, וכפי הנראה הפרוביוטיקה היותר טובה, היא הפרוביוטיקה VSL#3, אם כי קיימים שיקולים לכאן ולכאן.

מבין ההבדלים הבולטים: הפרוביוטיקה VSL#3 חדישה יותר,  וזהו ייתרון וחסרון כאחד (נסביר בהרחבה בהמשך).

הפרוביוטיקה VSL#3 אינה מכילה חלב – אלרגן וגורם ידוע לתופעות לוואי. 

ל- VSL3 כשרות והיא גם כשרה פרווה וצמחית, ועד לא מזמן היא גם הייתה זולה יותר מוויוומיקס.

מנגד הפרוביוטיקה Vivomixx מיוצרת תוך שימוש בחלב ו- "עשויה להכיל עקבות חלב". לרבים מאיתנו, זהו Deal Breaker, כמות גם לכותב שורות אלו שנמנע מרכיבי חלב באופן דיי גורף… היא גם מיושנת יותר ובכך מהווה מקור לחיקוי. 

Vivomixx וותיקה יותר ומכוח זה נחקרה יותר, אך כפי הנראה היא מתגאה בפחות מחקרים עדכניים שבוצעו בשנים האחרונות. 

תמיכה: לשתי הפרוביוטיקות אין תמיכה בארץ, אם כי אנו משתדלים להיות נקודת מכירה שתומכת באופן רחב בכול המוצרים שאנו מוכרים לרבות VSL#3. 

לצערינו, למרות ניסיונות מספר, מעולם לא הצלחנו להשיג את היבואן של Vivomixx (חרף פניות מספר) ולכן אין לנו איך לרכוש או לשווק את הפרוביוטיה וויוומיקס.

שני המוצרים מעולים ועם זאת, כעת נחשוף את הפערים המהותיים שביניהם:

***עדכון: הפרוביוטיקה VSL#3 אינה נמכרת יותר בישראל (פרט לסטוק ספציפי שבמחסנינו, שנמכר בזול, במקרים ספציפיים ובאופן טלפוני בלבד). על כן הפרוביוטיקה Vivomixx היא המומלצת יותר, ולו מהסיבה שהיא היחידה מבין השתיים שזמינה כיום בארץ.

 1. מחיר: בסופו של יום, כששני מוצרים כמעט זהים, אז המוצר הזול יותר הוא המוצר ה"טוב" יותר… במבחן המחיר VSL3 מנצחת עם מחירים של 105, 119 ו- 139.80 ש"ח ליחידה. לעומתה המחיר של Vivomixx כיום הוא החל מ- 159 ש"ח כאשר בד"כ מחירה 178 ואף 189.8 ש"ח ליחידה. עם זאת, חשוב לציין של- VSL ישנה כעת הנחת סוף תוקף וייתכן שבעתיד המחיר של שני המוצרים ישתווה. עם זאת, נכון לכתיבת שורות אלו, VSL מנצחת בקטגוריית מחיר. 
 2. קירור: אנו יודעים בוודאות שהיצרן של VSL3 מקפיד בקנאות שהפרוביוטיקה תישמר בקירור מרגע ייצורה ועד למסירתה ללקוח (כולל בשלבי הייבוא, השילוח, האחסנה, על המדף, וכו'). האם גם Vivomixx מקפידים הקפדה יתרה שהמוצר שלהם יהיה בקירור בכול רגע ורגע? מכיוון שלא הצלחנו להשיג את היבואן, אין לנו תשובה טובה…
 3. תמיכה: אנו מספקים תמיכה מלאה למוצרי VSL3 ומשתדלים לענות אף לשאלות מתקדמות שלקוחות מפנים אלינו באתר, בטלפון או בווטסאפ. מניסיון שלנו, ב- Vivomixx אין עם מי לדבר ואף אחד לא עונה בטלפון. בטח שלא נטורופת או רופא או גורם שיכול לתת תמיכה מקצועית לגבי המוצר או הסיטואציה.
 4. כשרות: לא מצאנו כל סימוכין לכך שיש איזושהי כשרות לפרוביוטיקה Vivomixx. מנגד, לפרוביוטיקה VSL3 יש כשרות מהיצרן באיטליה.
 5. פרווה: הפרוביוטיקה VSL3 כשרה פרווה ואינה מכילה רכיבים מן החי. הפרוביוטיקה Vivomixx מיוצרת עם חלב.

לסיכום: מספר החיידקים והזנים זה לא הפרמטר היחיד שמבדיל בין מוצר טוב יותר לפחות. במקרה שלנו, הפרמטרים הנוספים הם מחיר, תמיכה מקצועית (של נטורופת או אף רופא), קירור בהקפדה, כשרות, רכיבי חלב במוצר, כמות המחקרים, עדכניות המחקרים, וגם זמינות… ברוב המבחנים הללו, VSL#3 מנצחת.

הפרוביוטיקה Vivomixx מכילה את אותן 8 משפחות הזנים שמכילה הפרוביוטיקה VSL#3, ובשתיהן 450 מיליארד חיידקים. עם זאת, במי מהמוצרים הזנים מיוצרים בתהליכי ייצור שונים, וביחסים שונים.

למשל: תהליך הייצור של Vivomixx מיושן יחסית, וכולל שימוש באלרגן חלב, בעוד שבפרוביוטיקה VSL#3 אין כל שימוש ברכיבים מן החי.

שמונת הזנים הפרוביוטיים שנמצאים ב- Vivomixx כמות גם ב- VSL#3 הם:

Streptococcus thermophilus

Bifidobacterium breve

Bifidobacterium longum

Bifidobacterium Infantis

Lactobacillus acidophilus

Lactiplantibacillus plantarum

Lacticaseibacillus paracasei

Lactobacillus delbrueckii subsp. Bulgaricus

VSL3 ו- Vivomixx נחקרו בשלל הקשרים, לרבות:

 1. דלקות מעי (IBD)
 2. דלקות פאוצ'יטיס (Pouchitis)
 3. מעי רגיז / מעי רגיש
 4. נפיחות וגזים
 5. קוליטיס
 6. קרוהן
 7. שיקום המעי מאנטיביוטיקה או מתרופות אחרות שפוגעות במיקרוביום
 8. ועוד…
נוסף על כך, הפרוביוטיקות הללו כמות גם משפחות החיידקים שהן מכילות נחקרו באינספור מחקרים, ביחס לאינספור סגולות, למשל, מחקר שבחן את סגולות הזן Lactobacillus plantarum ביחס לשיפור פוריות בעכברים.
 
איננו יכולים לומר שמי מהפרוביוטיקות מרפאות או אף עוזרות לבעיה כלשהי, מהסיבה שבישראל אסור לייחס סגולות רפואיות לתוספי תזונה.

מה שכן, שתי הפרוביוטיקות / פורמולות הספציפיות של Vivomixx ושל VSL#3' נחקרו בעשרות מחקרים קליניים, שזה שלעצמו ייחודי ומעיד על מוצרים שמאחוריהם השקעה עצומה במחקר ופיתוח. ככלל אצבע, רק במוצר איכותי ביותר משקיעים משאבים רבים שכאלו במחקרים שיציגו את יעילות המוצרים.

הפרוביוטיקות Vivomixx ו- VSL 3 מיוצרות במפעלים שונים, אם כי שתיהן מיוצרות באיטליה. הן פותחו על-ידי אנשים שונים, אבל נראה שמתוך אותה גישה מוצרית-בריאותית.

שני המוצרים נחקרו קלינית במידה רבה, שניהם מיועדים לטפל בסימפוטמים דומים, ולכאורה אף עושים זאת בהצלחה מרשימה.

VSL3 היא גרסה עדכנית יותר שמיישמת ניסיון של עשרות שנים של פיתוח וייצור. הפורמולה העדכנית של VSL3 אינה מתבססת על חלב, היא פרווה ואין בה רכיבים מן החי. 

הפרוביוטיקה Vivomixx משתמשת "בנוסחה המקורית" שחוגגת בערך 25… בתוך כך Vivomixx מיוצרת תוך שימוש בחלב ו- "עשויה להכיל עקבות חלב", מה שלרבים מאיתנו, זהו Deal Breaker, ובצדק. מנגד, וויוומיקס מתגאה ביותר מחקרים קליניים, אם כי חלק גדול מהם ישנים יותר.

כן, החיידקים הפרוביוטיים ב- Vivomixx מגודלים על מצע חלב, ו- "עלולה להכיל עקבות חלב".

למען הסר ספק, הפרוביוטיקה VSL3 אינה מכילה רכיבים מהחי ובטח שלא חלב והיא מגודלת על מצע תירס (ללא הנדסה גנטית). בתוך כך הפרוביוטיקה VSL3 גם כשרה פרווה.

באופן כללי, כשמציגים לגוף חיידקים פרוביוטיים חדשים, ולא משנה מאיזה סוג ספציפי, קיימת אפשרות לתופעות לוואי "טובות" משך השבוע ואף השבועיים הראשונים פלוס-מינוס. 

צריכת פרוביוטיקה עשויה להביא לכך שפטוגנים "רעים" יופרשו כרעלים מהגוף, מה שעלול לגרור נפיחות, גזים, עצירות, כאב בטן, שלשול ועוד. לאחר תקופת ההסתגלות, תופעות הלוואי אמורות להיפסק. לפעמים הן נמשכות יותר או פחות זמן, או שאינן קיימות כלל, תלוי בנסיבות הספציפיות. בכול מקרה, מדובר בתופעות שיכולות לצוץ עם כל פרוביוטיקה.

 

תופעות לוואי Vivomixx: 

בתהליך הייצור מגדלים את החיידקים של Vivomixx על מצע של חלב. לכן העמדה הרשמית של היצרן היא שהפרוביוטיקה "עלולה להכיל עקבות חלב". מכאן נסיק שמי שרגיש לחלב, נמצא בסיכון לפתח תגובה אלרגית או תופעות לוואי ל- Vivomixx.

ישנה גישה שלמה בתזונה / רפואה לפיה יש להימנע ממוצרי חלב גם כשאין רגישות מאובחנת להם, ורבים מדווחים על שיפור בבריאותם מרגע שהם נמנעים מחלב על מוצריו.

תופעות לוואי VSL3:

ב- VSL#3 אין רכיבים מהחי, כך שהיא בהחלט מתאימה לסובלים מאלרגיה לחלב, כמות גם לטבעוניים / צמחוניים.

את החיידקים ב- VSL#3 מגדלים על מצע של עמילן תירס (ללא הנדסה גנטית). מכאן שמי שרגיש לעמילן תירס נמצא בסיכון לתגובה אלרגית / תופעות לוואי ל- VSL#3.

לסיכום: ישנן תופעות לוואי סטנדרטיות כשצורכים פרוביוטיקה, וישנן תגובות אלרגיות שקשורות ב- Vivomixx (תגובות לחלב) או תגובות שקשורות ב- VSL3 (עמילן תירס).

נכון למועד כתיבת שורות אלו (אוקטובר 2022), Vivomixx נמכרת במחיר גבוהה יותר מ- VSL3, בפער ניכר מאוד של עשרות רבות של אחוזים ואף פי 1.5 ויותר! נסקור בקצרה:

Vivomixx מחיר

VSL#3 מחיר

 • ד"ר ויטמין, 105 ש"ח (הכי זול)
 • Opharm, מחיר 139.80 ש"ח ליחידה או 119 ש"ח ברכישת 5 יחידות.

לסיכום: הפרוביוטיקה VSL#3 זולה מ- Vivomixx. הפער  במחיר נהיה משמעותי עוד יותר כאשר במהלך הטיפול צורכים מספר רב של חבילות.

עדכון: נון לדצמבר 2022, הפרוביוטיקה VSL#3 אינה זמינה למכירה בישראל. ניתן לרכוש אותה מאתר ד"ר ויטמין בהזמנה טלפונית בלבד.

פשוט מאוד: על הפרוביוטיקה Vivomixx מרוויחים יותר (היצרן / יבואן / משווק וכו'), ועל כן מחירה לצרכן בישראל גבוהה יותר בהשוואה ל- VSL#3.

מנגד, מי שקונה VSL#3, מרוויחים עליו פחות ולכן היא זולה יותר. זאת בנוסף להנחת סוף תוקף שניתנת זמנית בארץ, ומגדילה את הפער במחיר עוד יותר!

דווקא בארצות רבות בחו"ל המצב הפוך, בהן המותג VSL#3 יקר יותר מהמותג המקביל (Vivomixx).

VSL#3 מחיר

VSL3 - Vivomixx - עמוד המוצר באתר דר ויטמין
VSL#3 מ- 105 ש"ח בד"ר ויטמין ועד 139 ש"ח ב- O-Pharm. המחיר גילם הנחת סוף תוקף

Vivomixx מחיר

Vivomixx סופר פארם
Vivomixx החל מ- 159 ב- e-pharma ועד 189.90 ש"ח בסופר-פארם
סיבים פרוביוטיים - מסוג מסטיק גואר שעבר הידרוליזה חלקית

טיפ - לצרוך פרהביוטיקה!

עם צריכת פרוביוטיקה כדאי גם לצרוך פרהביוטיקה (סיבים תזונתיים פרה-ביוטיים). פרהביוטיקה היא המזון שמזין את החיידקים שבגופינו. דוגמה לפרה-ביוטיקה איכותית הם הסיבים מסטיק גאם / גואר גאם, בהידרוליזה חלקית.

VSL#3 לעומת Vivomixx
(טבלת השוואה)

 

VSL3 Probiotic logo.EN

Vivomixx a Lifestyle mobile 572 px 2

כמות חיידקים חיים450 מיליארד450 מיליארד
מספר זנים פרוביוטיים88
Streptococcus thermophilusV.RP .6725448V.RP .6725448
Bifidobacterium breveV.RP .6725448V.RP .6725448
Bifidobacterium longumV.RP .6725448V.RP .6725448
Bifidobacterium InfantisV.RP .6725448V.RP .6725448
Lactobacillus acidophilusV.RP .6725448V.RP .6725448
Lactiplantibacillus plantarumV.RP .6725448V.RP .6725448
Lacticaseibacillus paracaseiV.RP .6725448V.RP .6725448
Lactobacillus delbrueckii subsp. BulgaricusV.RP .6725448V.RP .6725448
המוצר נחקר קלינית בהיקף משמעותיV.RP .6725448V.RP .6725448
תצורהאבקה בסשטיםאבקה בסשטים
מחייב אחסנה ושילוח בקירורכןכן
אינו מכיל גלוטןV.RP .6725448V.RP .6725448
מינון מומלץ בשקיקים ליום1-21-2
ארץ ייצוראיטליהאיטליה
ללא רכיבים מן החי / אלרגנים

מגודלת על מצע עמילן תירס

V.RP .6725448

מגודלת על מצע חלב ו- "עלולה להכיל עקבות חלב"

X.RP6725458

כשרות

כשרות הרב הראשי בריסל

V.RP .6725448

נראה שאין

X.RP6725458

תמיכת אנשי מקצוע ללא עלות

תמכיה של ד"ר ויטמין כנקודת מכירה

V.RP .6725448

לא ידוע על תמיכה כלשהי

X.RP6725458

מחיר (הכי זול שמצאנו בחיפוש בגוגל)

105 ש"ח 

V.RP .6725448

159 ש"ח

X.RP6725458

הפרוביוטיקה הכי טובה היא...

שתי הפרוביוטיקות VSL#3 ו- Vivomixx ממש דומות, אבל...
הפרוביוטיקה Vivomixx מיושנת, יקרה יותר, מכילה אלרגן - חלב, ואינה מספקת ערך מוסף.

עדכון (12/2022): הפרוביוטיקה הכי טובה היא זו שזמינה לרכישה, ובשל בעיות אספקה, ניתן את הכתר למי מהשתיים לפי הזמינות...

טיפ בונוס - לשמור פרוביוטיקה בהקפאה!

משום מה מוצרי פרוביוטיקה רבים "שוכחים" לציין שיש לשמור אותם במפרטורה מבוקרת של עד 23-25 מעלות, מה שנכון גם על המדף בחנות, גם בזמן המשלוח, ובמיוחד בבית לאחר הפתיחה.

תמוהה לא פחות שמוצרים שונים מציינים שיש לשמור אותם בקירור (2-8 מעלות צלזיוס), אבל "שוכחים" לציין שעדיף לשמור אותם בהקפאה של מינוס 20 מעלות.

רוב מוצרי הפרוביוטיקה שבדקנו עד הלום, נשמרים טוב יותר בהקפאה בהשוואה לקירור, ובטח בהשוואה לטמפרטורת חדר. לכן ההמלצה שלנו באופן כללי היא לשמור פרוביוטיקה בהקפאה, במיוחד אם היא נשמרת בהקפאה בשרשת האספקה לפני הגעתה ללקוח.